گزارشی از برگزاری دومین نشست از سلسله نشست ها با موضوع ضرورت تحول در آموزش معماری کشور توسط دانشگاه پارس

دومین نشست از سلسله نشست ­های "ضرورت تحول در آموزش معماری کشور" با موضوع "گزینش دانشجو، انتخاب استاد"، در تاریخ چهاشنبه 26 آبان،در موزه­ ی هنری امام علی (ع)  و با حضور اساتید برجسته­ ی معماری از دانشگاه­ های تهران، شهید بهشتی، هنر، علم و صنعت، و دانشگاه معماری و هنر پارس و دست اندرکاران حرفه ای معماری کشور و به همت کانون معماری و هنر پارس برگزار شد. این نشست با همکاری انجمن مفاخر معماری ایران و دانشگاه معماری و هنر پارس و با حضور اساتید و بزرگان عرصه­ی معماری به ترتیب حروف الفبا مهندس فرهاد احمدی،دکتر گیتی اعتماد،دکتر مصطفی بهزادفر، دکتر سعید حقیر، مهندس منوچهر شکوفی، پروفسور محمود گلابچی و مهندس حمید میرمیران برگزار گردید.

 در ابتدای برنامه، پروفسور گلابچی با بیان معضلات و چالش­ های موجود در آموزش معماری کشور و تأکید بر ایجاد تحول در این عرصه، به تبیین دلایل برگزاری این نشست­ ها پرداختند و پس از آن با دعوت از مهمانان نشست برای حضور در جایگاه، گفتگو آغاز شد.

ابتدا مهندس احمدی به رابطه ی نامتوازن بین عرضه و تقضا،تراکم فروشی، نابودی فضای زیستی و کیفیت نازل طراحی و ساخت توسط غیر متخصصین اشاره کردند و توضیح دادند که آموزش معماری از مسائل اجتماعی جدا نیست و راهکارهایی ارزشمند برای حل مشکلات موجود پیشنهاد کردند. دکتر اعتماد به معضلات ورود از رشته ی ریاضی به دانشکده ی معماری و همچنین به نقش فرهنگ سازی برای توجه بیشتر به رشته ی معماری پرداختند. دکتر بهزادفر به نگاه غلط به رشته ی معماری و شرایط ویژه ی استاد معماری تأکید کردند. در ادامه دکتر حقیر دلایل اشتباه بودن فیلتر کنکور را بیان کردند و توضیحات مفصلی برای حل معضلات کنونی ارائه کردند. مهندس شکوفی به نحوه ی گزینش و تربیت استاد اشاره کردند و مهندس میرمیران به نیاز بیشتر جامعه به کارشناسان ارشد معماری اشاره کردند و هچنین دلایل تغییر در برخی دروس پایه و عمومی معماری را بیان کردند.

در پایان به تعدادی از پرسش­ های حاضرین توسط پروفسور گلابچی و مهندس احمدی پاسخ داده شد و پروفسور گلابچی مباحث مطرح شده در جلسه ­ی دوم را جمع ­بندی کردند و اظهار داشتند که در پایان نشست­ ها به یک منشور یا دستورالعمل و به یک مبانی نظری در کیفیت آموزش معماری و شهرسازی کشور دست خواهیم یافت.

 لازم به ذکر است در پایان این نشست ­ها، مشروح مباحث مطرح شده منتشر خواهد شد.


تاریخ ارسال: 1395/08/29

نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- انتصاریه - پلاک 18
ایمیل: info [at] parsuniversity.ir
تلفن ثابت: 6-88330904(021)
فکس: 88339803(021)
شماره پیامک: 200008080880

 کد پستی : 1413915361

عضویت در خبرنامه
ایمیل:
4+6=

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |     ارتباط با ما