موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
موسسه آموزش عالی معماری وهنر پارس
انتشارات دوره های تخصصی تکمیلی(Minor) دانلودها سامانه ثبت نام فایل های آموزشی کانون دانش آموختگان پخش زنده
راهنمای سامانه آموزش مجازی
سمینار سازه های نوین در معماری معاصر جهان با حضور پروفسور گلابچی

 

سمینار سازه های نوین در معماری معاصر جهان با حضور پروفسور گلابچی، چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران در معماری، با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان و اداره کل راه و شهرسازی خوزستان در اهواز
برگزار شد.
در این سمینار پروفسور گلابچی اظهار کرد: آثار بزرگ تمدنی و معماری ایران از خوزستان آغاز شدها ست، امروز ما در دانشگاه تهران نمی گوییم قدمت تأسیس دانشگاه در ایران 80 سال است بلکه می گوییم در کشوری هستیم که قرن ها پیش از ظهور اسلام دانشگاه جندی شاپور در خوزستان بود.

وی با بیان اینکه کاربردی بودن مباحث در سمینار “سازه های نوین در معماری معاصر جهان” هدف ما است تصریح کرد: محورهای اصلی که در این سمینار به آن می پردازیم عبارت از پیشینه معماری و مهندسی در ایران و جهان، کیفیت ساختمان در معماری و مهندسی ایران در گذشته، حال و آینده، ضرورت ها و راهکارها، ضرورت ارتقا کیفیت ساختمان و… است.

چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: اگر بخواهیم بدانیم معماری امروز ما در چه شرایطی است باید بدانیم که در گذشته در چه شرایطی بوده ایم و به کجا رسیده ایم.

وی خاطر نشان کرد: گذشته معماری و مهندسی ما با تخت جمشید، پاسارگاد و پرسپولیس، ایوان مداین یعنی ساختمانی با 15 قرن قدمت، ارتفاع 56 متری برای یک برج آجری در گنبد قابوس ارزیابی می شود.

پروفسور گلابچی به بادگیرها در یزد و کاشان اشاره کرد و گفت:  امروزه در جهان مفهوم انرژی مطرح است که این بادگیرها این مفهوم را تداعی می کند به این ترتیب که آثار بزرگ معماری جهان با 5 درجه کاهش درجه حرارت جایزه بین المللی می گیرند در حالی که بادگیرها در یزد و کاشان دما را تا 18 درجه کاهش می دهند.

وی با بیان اینکه پل خواجو با قدمتی 400 ساله به صورت یک فضای شهری ایجاد شده است اذعان کرد: در میدان نقش جهان اصفهان مفاهیم سیاست، باور فرهنگی، اعتقادات و مذهب، تعلیم و تربیت و اقتصاد در چهار ضلع یکی از میدان های بزرگ شهری متبلور و متجلی است.

چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران افزود: در مشهد در کنار فضای عبادی از سال 203 هجری تا امروز که 1240 سال از آن می گذرد آثاری از هنر و معماری در آن شکل گرفته است.

وی با اشاره به اینکه معماری گذشته ایران جایگاه ما را در جهان تعیین می کند اذعان کرد: ایران جایی است که تمدن جهان به آن مدیون است ما باید نقش کشورمان را بشناسیم و به آن تأکید کنیم، سهم کشورها در جامعه جهانی به میزان مشارکت در ساخت تمدن بشری است.

پروفسور گلابچی با طرح این سوال که معماری ایران در سال 1394 در چه شرایطی قرار دارد به بیان برخی از مشکلات ساخت و ساز در ایران پرداخت و اظهار کرد: کیفیت نامناسب اجرای ساختمان ها، استفاده از روش های سنتی ساخت، طولانی بودن زمان اجرای ساختمان و بالا بودن هزینه اجرای ساختمان بخشی از مشکلات ساخت و ساز در ایران است.

وی به ریزش ساختمانی در تهران و کشته شدن 26 نفر اشاره کرد و گفت: ساختمانی در حین ساخت فرو می ریزد و هیچ کس خود را مقصر نمی داند.

چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران در این خصوص اضافه کرد: در ایران ما ساختمان ها را ارزان نمی سازیم و هزینه ساخت در کشور ما از آلمان و انگلستان بیشتر است اما زمان، کیفیت و هزینه ساخت هیچ کدام منطقی نیست و در کنار این ها عوامل غیرمتخصص و نظارت های غیرکافی باعث شده است عمر مفید ساختمان ها که در جهان 110 سال است در ایران بیش از 30 سال نباشد.

وی خاطر نشان کرد: 76 درصد از ایران در منطقه خطر زلزله قرار دارد و هر دو سال یکبار زلزله ای با 6 ریشتر و هر 10 سال زلزله ای با 7 ریشتر و بالاتر را تجربه کرده ایم.

پروفسور گلابچی ادامه داد: روزی که در 8 دی 1382 شهرستان بم بر اثر یک پدیده طبیعی لرزید سازه طبیعی ارگ بم را به یک خرابه تبدیل کرد و چه ساختمان هایی که از آن ها خرابه و تنها یک تابلو باقی ماند این حاصل معماری و مهندسی امروز ما است.

وی با بیان اینکه معماری امروز ما باید برای نسل بعد یک فضای ایمن و مطمئن فراهم کند تصریح کرد: پاسخ ما در معماری کشور چیست، آیا ساختمانی که می سازیم به لحاظ کیفیت یک فضای ایمن ایجاد می کند و آیا اطمینان می دهیم که ساختمان ها فضاهای امنی برای مردمان است.

چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران افزود: امروز در معماری کشور چگونه باید به یک نیاز اولیه جامعه پاسخ دهیم و خانه هایی امن و ایمن فراهم کنیم.

وی به ضرورت ها و راهکارها اشاره کرد و گفت: ارتقا کیفیت ساخت، استفاده از فناوری های نوین، جایگزین شدن روش های سنتی، صنعتی شدن تولید مسکن و جایگزین کردن ماشین به جای انسان در تولید صنعتی از راهکارهای ارتقا کیفیت ساخت و ساز است.

پروفسور گلابچی عنوان کرد: می شنویم که در سال به یک میلیون و 500 هزار مسکن نیاز داریم این در حالی است که ظرفیت تولید در کشور ما 800 هزار واحد است، طبق آمار 850 هزار خانواده در سال 93 تشکیل شده است یعنی به 850 هزار مسکن نیاز است همچنین یک سی ام ساختمان ها باید دوباره ساخته شود، این آمار نیاز ما به یک میلیون و 500 هزار مسکن در سال را نشان می دهد.

وی اظهار کرد: کیفیت و کمیت تولید خانه و مسکن در ایران به نیاز خانواده پاسخ نمی دهد و این جاست که باید بپذیریم در کیفیت تجدید نظر کنیم  و باید به فکر فناورهای نوین باشیم.

چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه معماری نشان فرهنگ یک جامعه است تصریح کرد: بعد از غذا و پوشش، مسکن و سرپناه از نیازهای اولیه انسان است.

وی خاطر نشان کرد: نقش ایران در ساختن جامعه بشری یک نقش بلامنازع است و ما در جهان یک جایگاه منحصر به فرد داریم و نام پرشیا که ای کاش همچنان سرزمین ما به این نام خوانده می شد یک نام با عظمت است و نشان از تاریخ، تمدن و معماری هزار ساله ایران دارد.

ر پایان سمینار “سازه های نوین در معماری معاصر” از پروفسور گلابچی، چهره ماندگار جمهوری اسلامی ایران با اهدای لوح، تجلیل شد شد در متن این لوح تقدیر که به امضای سعید پارسافر، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان رسیده، آمده است:

“قدم نهادن در مسیر فرهنگ، هنر، معماری، علاوه بر عزمی برخاسته از تعهد و ایثار، قدم های محکم واستوار و بینشی ژرف گرایانه می طلبد، توانمندی های متعهدانه و مسئولانه جنابعالی سوابقی را در عرصه معماری ایران زمین را رقم زده است که گویای شایستگی های لازم برای انتخاب در این عرصه می باشد. بدین وسیله ضمن تشکر از حضور ارزشمندتان در استان خوزستان و در سمینار “سازه های نوین در معماری معاصر جهان” از تلاش های ماندگارتان در عرصه معماری کشور تقدیر می نماییم. از باریتعالی برای شما و علاقمندان به اعتلای معماری ایرانی اسلامی ومهندسی ساختمان توفیقات روز افزون را آرزومندیم.”

لینک خبر در سازمان نظام مهندسی استان خوزستان

تاریخ ارسال: 1394/04/24
  • نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی- خیابان دوم- خیابان انتصاریه
  • رایانامه: info [at] pu.ac.ir
  • تلفن ثابت: ۵۸۱۳۸۰۰۰ (۰۲۱)
  • شماره پیامک: ۲۰۰۰۰۸۰۸۰۸۸۰
  •  کد پستی : ۱۴۱۳۹۱۵۳۶۱

خانه     |    آرشیو کل مطالب    |     RSS     |    اینستاگرام    |     لینکدین     | ارتباط با ما